Календар садівника

Січень

Щоб запобігти пошкодженню мишами кори нижньої частини стовбура дерев, треба ущільнювати, притоптувати сніг навколо дерев. Загально відома роль птахів у захисті рослин від шкідників. Тому слід турбуватись, щоб у вашому садку постійно жили синиці, повзники, дятли, зяблики та ін. Коли після відлиги вдарять сильні морози і стовбури дерев покриються льодяним панцирем, птахам стає особливо скрутно, тому їх потрібно підгодовувати.

Лютий

У дні коли нема морозу, заготовляють живці плодових дерев, які зв'язують у пучки і зберігають у підвалах, або холодних приміщеннях у помірно вологому піску. Перевіряють стан живців, заготовлених восени. Роблять нові, ремонтують старі шпаківні та синичники. Продовжують працювати над складанням плану посадок нових дерев та кущів, з метою більш раціонального використання землі та отримання більш якісного врожаю з урахуванням недоліків попередніх року.

Березень

У перший весняний місяць часто буває різке коливання температури повітря, що потрібно враховувати при плануванні садових робіт. Здається що минула пора підмерзання садів, але залишається небезпека сонячних опіків кори дерев. Ось чому не слід знімати обв'язку зі штамбів. Можливе також відмирання кори штамбів і гілок в результаті різких коливань температури вдень і вночі.

Квітень

На початку квітня, якщо не зробили цього в березні, копають рівчачки для відведення талих вод від теплиць, парників, будівель, місць зберігання овочів. Очищають дачні й присадибні ділянки від сміття, старих гілок, непотребу…  Осіннє листя краще зібрати з під фруктових дерев та кущів і закопати, якщо дерева не були явно уражені хворобами та шкідниками, можна його висипати до компостної ями.

Травень

Через 2-3 тижні після квітування яблуні і груші обприскують проти плодожерки і попелиці. Для відловлювання плодожерки на стовбури дерев і скелетні гілки дерев накладають ловильні та клеєві пояси. У щеплених дерев вирізують дику поросль, яка утворюється нижче на місця  щеплення на стовбурі або коренях підщепи упродовж місяця і далі в міру відростання нових паросткових пагонів секатором.

Червень

Якщо  ви не встигли в оптимальні строки (квітень-травень) посіяти газонні трави, можна висіяти їх тепер. Однак слід враховувати, що вони  зійдуть лише за умови забезпечення гарного поливу. Особливо важливий полив у період від посіву до першого підстригання трави. Адже навіть за короткочасного підсушування ґрунту свіжо висіяний газон  може повністю загинути.

Липень

Яблука і груші  починають набирають достойної  величини. Необхідно перевірити  чи  надійні підпірки під гілками з рясним урожаєм. Якщо Ви не догледіли і гілки розщепилися від стовбура під вагою плодів, їх необхідно міцно зв'язати. Прищипують, відгинають, виламують у плодових дерев пагони, які неправильно  розвиваються. Збирають гнилі падалиці яблуні та сливи і знищують закопуючи їх у землю на глибину 40-50 см.

Серпень

Триває робота для збереження вологи в ґрунті: розпушування, мульчування, скошування трави. У цей час формуються бруньки цвіту врожаю наступного року, визрівають молоді гілки, дерева активно набирають вологу щоб підготуватися до зими. При нестачі вологи насадження додатково поливають. Цього місяця вносити добрива під рослини які плодоносять не рекомендується.

Вересень

У вересні починають збирати врожай осінніх сортів яблук та грушок. Радимо зривати зрілі плоди, які без значних зусиль зриваються з дерева. Збирати плоди потрібно у теплу та суху погоду. Сухі плоди запорука довготривалого зберігання. Фрукти, що впали на землю не придатні для довготривалого зберігання, навіть  якщо не видно сліду пошкодження, не кладіть їх разом з фруктами зірваними з дерева. Такі плоди зберігають окремо, споживають у першу чергу, роблять сік, джем, варення, компоти…

Жовтень

Приберіть ділянку від побутового сміття. Всі рослинні залишки й бур'яни закопайте, сухі спаліть. На деревах обріжте сухі, хворі обламані гілки, в очистіть штамби і скелетні гілки від відмерлої кори, зніміть муміфіковані плоди. Друга половина жовтня найкращий час для садіння та пересаджування паростків малини, що виросла не на своєму місці. Перед садінням, якщо земля досить суха, бажано коріння вмочити у земляну бовтанку.

Листопад

Виконують різні господарські роботи: ремонтують парники, теплиці, налагоджують господарський інструмент. Побіліть стовбур дерева.  Це робіться не для краси. У такий спосіб ви врятуєте кору дерев від перегріву в морозні  сонячні дні, та поможе запобігти сонячним опікам  узимку та з’яві морозобоїн. Захистити їх можна, сметанно-подібна суміш глини, вапна з коров'яком. Добре зарекомендувала себе і побілка (2,5 кг вапна і 0,5 кг мідного купоросу на 10л води).

Грудень

На стовбурах дерев,  на товстих гілках, у тріщинах під відсталою корою зимують гусениці яблуневої плодожерки, яблуневої  склівки, багато інших шкідників. Більшу частину  таких шкідників можна знищити зачистивши стовбур дерева від старої, відмерлої кори спеціальними металевими скребками, тупою сапою, дротяною щіткою. Особливо ретельно зачищають розвилки біля основ скелетних гілок . Зчищену кору збирають на попередньо підстелений брезент і  обов’язково спалюють.  Побіліть одразу стовбури дерев розчином глини + коров’як + трохи гашеного вапна щоб було гарніше.