Січень
Щоб запобігти пошкодженню мишами кори нижньої частини стовбура дерев, треба ущільнювати, притоптувати сніг навколо дерев.
Загально відома роль птахів у захисті рослин від шкідників. Тому слід турбуватись, щоб у вашому садку постійно жили синиці, повзники, дятли, зяблики та ін. Коли після відлиги вдарять сильні морози і стовбури дерев покриються льодяним панцирем, птахам стає особливо скрутно, тому їх потрібно підгодовувати. Різні конструкції годівниць ви легко знайдете в багатьох виданнях та інтернеті. Лише нагадаємо що в годівниці краще класти насіння соняшника (не смажене!), насіння конопель, проса, огірків, кавунів, гарбузів (велике насіння бажано потовкти). Замочений та замерзлий корм викидають з годівнички.
Можна заздалегідь заготовляти найбільш прийнятний для птахів корм — насіння лопуха, кінського щавлю, деревію, лободи. Збирати його можна без ретельного очищення, зв'язувати траву у пучки або складати в мішки і зберігати в сухому місці. Взимку птахи самі дадуть раду цим припасам. Збирайте також ягоди горобини, калини, навіть ті, що непридатні в їжу людям.
Виготовляють та розвішують шпаківні та синичники. При виготовлені синичника, шпаківні пам'ятайте, що дах має відчинятися, або зніматися, щоб мати можливість періодично очистити синичник від залишків гнізда, у якому як правило залишається багато різних дрібних паразитів, які часто відлякують нових пташок. Не фарбуйте синичники у яскраві кольори, підбирайте кольори ближче до природних, не яскраві. Внутрішня сторона пташиної домівки де є вхід , має бути ряпата, а не гладка, щоб пташенята мали можливість видертись до виходу коли настане пора покидати домівку. Пошукайте в інтернеті та в книжках конструкції пташиних хаток, дізнайтеся проспосіб життя пташок. Несподівано для себе ви відкриєте багато цікавого у здавалося би простих речах.
Підв'язують шматочки не соленого свинячого сала, улюблені ласощі синичок. Підв'язуйте сало на такій висоті, щоб воно було недосяжній котам, а мотузку беріть міцнішу, бо ворони та сороки люблять обдирати такі ласощі. Сало можна зачепити на дріт та повісити на дерево.
У сухі морозні дні розкладають принади-отруту в садах, сараях, біля господарських приміщень, там де немає свійської птиці.
У непогожі дні ремонтують, заточують садовий інструмент, ремонтують ящики для зберігання врожаю, перевіряють надійність драбини….
Присвятіть час для планування тих робіт, які необхідно зробити весною і ті роботи, які ви хотіли би зробити на преспективу.
Придбайте заздалегідь добрива, засоби захисту рослин, новий класний секатор, про який Ви весь час мрієте, обприскувач, щоб не позичати у сусіда, відра, садовий шланг для поливу рослин, граблі, пару нових лопат, а старі лопати варта загострити зараз, поки є час.
Спілкуйтеся з позитивними людьми. Зустрічайтеся з людьми, які мають сад, діліться своїм досвідом, питайтеся поради у досвідчених садівників. Відвідуйте садові ярмарки, товариства, знайомтеся з новими цікавими людьми, шукайте нові ідеї, читайте книжки та журнали з садовою тематикою, переглядайте інтернет, здобувайте новий досвід і позитивні враження.