Лохина (великоплідна американська чорниця)

Сорти: Дюк, Блукроп, Блуголд, Торо, Чандлер, Берклі

Солодка крупноплідна ягода (діаметром до 1, 6 см). У народі її називають п'яниця, голубиця, гонобобель, буяхи або великоплідна американська чорниця.

Плоди: великих розмірів (діаметром до 1, 6 см), світло-синього кольору, дуже солодкого смаку (значно солодшого, ніж у звичайної чорниці), округло-овальної форми.

Час дозрівання: серпень.
Перший урожай: на 3-й рік після посадки (за умови правильного догляду).
Кущ: середньорослий (до 2 м).
Висота саджанця: 15 - 40см
Ґрунт: повинен бути добре окислений (рН=3,8 - 4,5). Будь ласка, ОБОВ'ЯЗКОВО дочитайте усі поради подані нижче.


ЯКИЙ ГРУНТ ПОТРІБЕН ЛОХИНІ

Лохина належить до вересових культур, а всім вересовим культурам потрібен кислий субстрат. Отже грунт обов'язково повиннен бути кислим (у природі – це ґрунти з соснового лісу, в магазині – ґрунт для азалій)! Грунтову суміш можна створити, використовуючи кислий торф, кору, тирсу, листя. Для підкислення можна використовувати оцет, лимонну кислоту, сірку. В низинах лохину краще не садити, щоб надлишок вологи не заподіяв шкоду корінню. Якщо в грунті мало кисню, то коріння відмирають, загнивають. До того ж в низинних місцях скупчується холодне повітря під час заморозків навесні.

МІСЦЕ ДЛЯ ПОСАДКИ

Для лохини виділіть сонячну частину, захищену від впливу холодних північних вітрів. Тоді кущі виростуть великі, дадуть багато плодів. Якщо лохина посаджена в півтіні, то урожай буде значно меншим, та і якість плодів знизиться, погіршиться її лежкість. 

ПОСАДКА

  • Спочатку помістіть саджанець (прямо у горщику) в воду на 15 хвилин.
  • Тим часом копаємо посадкову яму, її розміри (довжина і ширина) 80×60, а глибина близько 40 см. Варто пам’ятати, що лохина має розкидисту кореневу систему, отже, для ліпшого укорінення, ширина ямки є важливішою, ніж глибина (яму потрібно викопати хоча б у 3-4 рази більше, ніж земляна грудка).
  • Готуємо грунтову суміш з накопаного в сосновому лісі ґрунту, торфу (кислого), кори або опалої хвої з сосни чи ялини, піску. Додаємо туди 40 г сірки. 
  • Тепер треба вийняти з горщика кущик. Після заповнення ямки приготовленою сумішшю гарного грунту, лохину полийте. Заглибте саджанець максимум на 1 см нижче того, як він ріс в горщику.
  • Далі проведіть мульчування (вкривання поверхні ґрунту) на висоту 8 см (якщо рослинка ще маленька, то на меншу висоту, додасте шару коли трішки підросте), це захистить рослину від обмерзання взимку, попередить висихання грунту і появу всюдисущих бур'янів. Як мульча підходять торф, хвойні голки, тирса, кора, шишки (найліпше-пропарена тирса і хвоя).

Якщо садите кілька рослин, то між низькорослими сортами залишайте по 60 см, а між високорослими більш 100 см. На ділянці недалеко один від одного рекомендується розмістити кілька кущиків, що належать до різних сортів, тоді підвищиться врожайність, плоди будуть дозрівати рано.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ДОГЛЯДУ

ПОЛИВПравильний полив дуже важливий для лохини. Завдання в тому, щоб виробити таку схему зволоження ґрунту, при якій корінню буде достатньо вологи, і водночас вона не застоюватиметься довше, ніж на дві доби, інакше кущ може загинути. Поливати лохину потрібно двічі на тиждень, виливаючи по одному відру води під кожен дорослий кущ рано-вранці і після заходу сонця – саме так: по відру води під кожен кущ двічі на день два рази на тиждень (дорослій рослині потрібно 10 літрів води, а маленькій достатньо і 5 літрів). Особливо потребує поливу лохина в липні і серпні, під час плодоношення, коли на кущах закладаються квіткові бруньки майбутнього врожаю, і якщо рослина відчує нестачу вологи, це негативно позначиться на кількості і якості ягід не тільки поточного, а й наступного врожаю. У найспекотніші дні кущі лохини потрібно не тільки поливати, а й обприскувати, щоб вони не перегрівалися. Робити це слід рано-вранці і після четвертої години дня. Не забувайте проводити мульчування під кущем в радіусі 60 см. Якщо для цього берете свіжу тирсу або кору, то необхідно внести ще азотні добрива (сульфат амонію), щоб не сповільнилося зростання.

РОЗПУШУВАННЯ. Кілька разів за сезон вам доведеться розпушувати ґрунт на ділянці з лохиною на глибину приблизно 7 сантиметрів, проте намагайтеся не перестаратися, оскільки занадто часте розпушування може вашу лохину пересушити, а надто глибоке – пошкодити горизонтально розташовану кореневу систему, яка розташована всього сантиметрів за п'ятнадцять від поверхні. І саме тому особливої важливості набуває мульчування ґрунту на ділянці. Розпушувати ґрунт можна, не прибираючи мульчу, яку потрібно раз на два-три роки обов'язково поповнювати.

ПРОПОЛЮВАННЯ. Не дозволяйте на ділянці з лохиною рости бур'янам (лохина не здатна з ними боротись), видаляйте їх відразу після виявлення! 

ПІДЖИВЛЕННЯ. Двічі за сезон рослини підгодовують: на початку сокоруху і в період цвітіння. Під дворічний кущик вносите столову ложку мінерального комплексу, під трирічний — 2, під чотирирічний — 4, під п'ятирічний — 8 ... Придбайте добрива для азалій (азалії - також вересові культури, як і лохина). 
Якщо немає під рукою ніяких кислих добрив, а ви знаходитесь десь далеко від міста і забули купити - є дуже простий спосіб вирішити цю проблему.
Напевно, в кожному саду росте ревінь і щавель, і в кожному саду є кислиця (заяча капуста). Ось це все листя нарвіть: і кислиці побільше, і ревеню, його використовують в їжу тільки навесні, влітку в ньому багато кислот, щавлевої кислоти зокрема, що не дуже корисна для людей, в яких проблеми зі шлунком. Ріжете все це дрібно, особливо стеблинки, у воді вони настоюються якийсь час, приблизно добу. Виходить кислий розчин. Наскільки дрібніше поріже, настільки більше кислоти рослина віддасть. Ще можна звичайний лимон витиснути. На 5 літрове відерце 1 лимон або оберемок кислої трави. Можна проціджувати, а можна і не проціджувати – прямо з усіма цими гілками виливаєте під кущик лохини.
Золою, курячим послідом і коров'яком кущі підгодовувати не можна!

ПІДКИСЛЕННЯ. Для підтримки оптимальної кислотності грунтового шару навколо куща намагайтеся щотижня (або два рази за місяць) проводити полив підкисленою водою. Такі підкислення варто проводити з квітня по вересень. Що для цього використовується? Лимонна кислота в кількості трьох чайних ложок на 5 літрів води. Оцет 9% в кількості 100-200 мл на десятилітрове відерце води.

ОБРІЗКА. Для регулярного плодоношення лохина потребує обрізування, яке краще проводити навесні, до набрякання бруньок, але якщо ви виявили хворі гілки влітку або восени, чекати весни необов'язково – видаліть підозрілі пагони негайно і спаліть їх. У кущів першого року видаліть усі квітки – це добре вплине на правильний розвиток рослини. У молодих кущів віком 2-4 роки потрібно шляхом обрізування сформувати міцний скелет, який дозволить рослині витримати вагу гарного врожаю, тому у них вирізують слабкі, хворі, обморожені після зими і лежачі на землі гілки, а також видаляють прикореневу поросль. У кущів чотирирічного віку і старших, крім слабких і хворих гілок, вирізують пагони старші п'яти років, а з однорічних залишають 3-5 найміцніших. 

ЗАХИСТ ВІД МОРОЗІВ. Якщо у вашій місцевості бувають сильні морози, доведеться лохину вкривати, адже за температури -25 ºC вона має всі шанси замерзнути, особливо якщо під час морозів не буде снігу. Підготовка кущів лохини до зими починається після збору врожаю – гілки лохини потрібно повільно притягнути до землі, накинувши на них петлю зі шпагату або дроту, потім закріпити кущ на поверхні ділянки, накрити його мішковиною (поліетилен краще не використовувати, тому що лохина не зможе під ним дихати) і закидати зверху ялиновим гіллям. Коли або якщо випаде сніг, непогано присипати лохину на ялинове гілля снігом. Зняти всі шари захисту від холодів можна буде тільки навесні. Якщо ж у вашому районі таких холодних зим не буває, можна на зиму кущі не вкривати, тим більше, якщо ви вирощуєте на ділянці зимостійкі сорти.
 
ОСНОВНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА БОРОТЬБА ІЗ НИМИ. Найбільше потерпає лохина від грибкових хвороб, таких як рак стебла, засихання гілок (фомопсис), сіра гниль (ботритіс), моноліоз плодів, фізалспороз, біла плямистість (септоріоз) і подвійна плямистість. Слід знати, що майже всі грибкові хвороби садової лохини провокуються застоєм вологи в корінні рослини, котрий виникає через неправильний полив або недостатню водопроникність ґрунту. Розберіться з цим питанням, доки грибкові захворювання не знищили всі кущі лохини на ділянці. Як профілактику рекомендуємо щорічно на початку весни і після збору врожаю проводити обробку рослин бордоською сумішшю, а в якості лікування від хвороб – подвійну-потрійну обробку посадки препаратом топаз з інтервалом у тиждень. Замість топазу можна використовувати ту ж бордоську суміш, а також топсин або фундазол.
 
Крім грибкових хвороб, іноді вражають лохину вірусні або мікроплазмові захворювання – мозаїка, карликовість, червона кільцева і некротична плямистості, нитчастість гілок, від яких вилікувати рослину не можна, доведеться видаляти і спалювати хворі екземпляри.
 
Виникають проблеми в лохини при порушенні правил агротехніки. Наприклад, іноді можна почути скарги, що лохина жовтіє – листя спочатку стає світло-зеленим, а потім жовтим. Найпевніше, проблема в тому, що ґрунт на ділянці недостатньо кислий – внесіть у нього торф, і поступово зовнішній вигляд листя стане колишнім. Точніше, нове листя буде рости зеленим. Жовтіє листя в лохини і в результаті нестачі азоту, крім того, з цієї причини ягоди стають дрібними, а пагони перестають рости. Вносити азотні добрива в ґрунт на ділянці лохини потрібно щорічно навесні в три етапи, пам'ятайте про це. А ось якщо у лохини червоніє листя, то це перші ознаки раку стебла або засихання гілок.

Коротко про деякі сорти лохини:

Патріот – високорослий середньостиглий сорт із розлогим кущем 1,5 м у висоту, великими світло-синіми ягодами зі щільною шкіркою, що дозрівають в липні-серпні. Дає стабільно високі врожаї – до 7 кг ягід із куща. Сорт стійкий до холодів і типових для лохини захворювань.

Дюк – пізньоквітучий, але ранньостиглий високорослий сорт, що досягає у висоту двох метрів. Пізнє цвітіння настає після весняних заморозків, а раннє дозрівання дозволяє отримувати високі стабільні врожаї середніх і великих за розміром ягід, що не дрібнішають з роками. Сорт надзвичайно зимостійкий, але вимагає посиленого обрізування.

Реклама: http://girko.net/ru/kyiv/foto/