Полуниця. Посадка та догляд.

ВИБІР ДІЛЯНКИ.

Для посадки полуниці краще всього вибирати вологий, але не мокрий грунт. Ділянка повинна бути залита сонцем і закрита від вітрів. Небажано використовувати місця з крутим схилом, а також низькі місця, які часто затоплюються.

Висаджена полуниця повинна рясно поливатися. Але незважаючи на те, що рослина любить вологу (адже коріння полуниці не проростають глибоко, і нестача вологи може спричинити не лише поганий врожай, а і загибель рослин), надлишок води уповільнює зростання кущів, провокує підгнивання корінців і зменшує урожай ягід. Грунтові води повинні бути приблизно на відстані не вище 70 — 80 см від поверхні землі.

Також слід взяти до уваги те, що на одному місці полуниця дає хороший урожай не більше 3-5 років. Тому через 3-5 років варто поміняти її місце вирощування. Інакше усі шкідники гарно адаптуються та пристосуються до ослаблення як рослин так і врожаю. Та й самі кущі починають старіти і втрачати урожайність. А на тій ділянці можна посадити цибулю або часник. Періодично оновлюйте сорти полуниці, яку вирощуєте. Якщо постійно вирощувати полуницю одних і тих же сортів, то з часом збудники хвороб пристосовуються, і ягоди не можуть захищатися.


ПОСАДКА.

Для отримання якісних врожаїв необхідно особливу увагу приділити передпосадковій підготовці ґрунту і ділянки.

Крок 1. Розпушення грунту.
Ґрунт слід глибоко перекопати (розпушити землю на глибину 20-30 см), очистити ділянку від можливих шкідників (дротяники і личинки хрущів найгірші вороги полуниці) та бур’янів.

Крок 2. Удобрення грунту.
Під час перекопування в грунт додають органічні добрива, такі як торф, компост, гній. Можна додати в грунт трохи піску, він покращує проходження повітря до коренів рослини. Можна керуватися такими пропорціями: 1 відро землі, 1 відро гною, 1 відро компосту, 2 склянки попелу. 

Крок 3. Підготовка ямок.
Викопати лунки на відстані 15-35 см в ряду і 40-70 см між рядами (залежно як Вам вистачає місця) і заповнити їх водою.

Крок 4. Посадка кущиків полуниці.
За годину до посадки розсаду потрібно полити, а ще краще замочити саджанці полуниці на кілька годин у воді або розчині Корневіну
Посадити розсаду полуниці в лунки, попередньо обрізавши довге коріння, щоб воно не завернулися (слідкуйте, щоб під час посадки ящик, де знаходиться розсада був в тіні).

Коренева система повинна розташовуватись вертикально, а коренева шийка повинна бути на рівні з землею.

Ущільнити землю навколо куща для поліпшення контакту коренів з землею.
Полити, щоб не утворилася кірка, а відразу ж після поливу-замульчувати.

Крок 5. Мульчування землі. Щоб уникнути швидкого висихання землі після посадки розсади полуниці і запобігання утворенню жорсткої кірки, варто землю на грядці замульчувати. Тоді майже не потрібно буде боротися з бур’янами (через шар мульчі бур'яни просто не проростуть і земля буде дуже добре утримувати вологу). На саму землю розкласти пакувальний картон (можна і без нього), а зверху насипати шар мульчі (соломи, перегною, сухої землі або просто трави). Якщо мульчувати полуничні грядки хвоєю, можна отримати подвійний результат: збереження вологи і добриво землі.

При посадці полуниці навесні, на молодих кущиках можуть з’явитися квітконоси та вуса. Краще їх видалити, оскільки потрібно, щоб всю силу та вітаміни першого сезону рослини витрачали на якісне вкорінення, а не на розмноження та врожай.


ПОЛИВ.

Полуниця вимагає регулярного поливу. У суху погоду щойно посаджену полуницю потрібно поливати не рідше, ніж через день протягом тижня. Потім в залежності від вологості ґрунту.


ДОБРИВА.

Із багаторічного досвіду садівників можна сказати, що якщо полуниця удобрялась перед посадкою, то на перші два роки цього цілком вистачає й удобрювати рослини в цей період не варто.

Добрива починають вносити на другий чи третій рік після посадки. Їх слід рівномірно розподілити між рядів і під кущами, потім трохи присипати землею. Будь-які добрива вносяться в грунт так, щоб добрива не торкались рослин.

Осіння підживка дає найкращі результати. Якщо землю не підживлюють восени, то цей процес можна перенести на весну: бажано підсипати добрива ще під мерзлий грунт, але якщо не встигли - то краще підживити пізніше навесні, ніж не підживити взагалі. Також ганого живлення (та обприскування від шкідників) полуниця потребує після збору врожаю, для утворення нових коренів і бруньок. Про засоби захисту полуниці від шкідників читайте тут.

Під час рясного цвітіння і плодоношення рекомендується полуницю не підживлювати. Варто відмовитися від підгодівлі в спекотну суху погоду, вона не піде на благо рослинам, а може їх попалити.

Добрива варто чергувати. На другий і четвертий рік посадки вноситься суміш органіки і мінеральних добрив, на третій рік - лише мінеральні добрива. На 4-5 рік рослини переносяться на іншу ділянку.


Мінеральні добрива.
Рекомендовано використовувати комплексні мінеральні добрива (їх можна придбати в будь-якому магазині товарів для саду) - Азот 14%, Фосфор 7%, Калій 27%, Магній 0,5%. Головне - дотримуйтесь інструкцій, там все детально прописано.

Для чого полуниці потрібен Азот та Калій:

Азот - для того, щоб ягода була великою, червоною і мала відмінні смакові властивості. Дана речовина міститься в аміачній селітрі і сечовині. Сечовина дуже легко розчиняється у воді. Для 10-ти літрового відра знадобиться одна столова ложка сечовини. Перший раз полуницю потрібно удобрити ранньою весною, попередньо забравши сухе листя і пагони. Даний розчин потрібно виливати по 0,5 л під кожен кущ. Але не варто зловживати даними добривом, тому що його надлишок призведе до втрати цукру ягодою.

Калій - для збільшення терміну зберігання ягоди, та покращення її смакових властивостей (збільшення вмісту цукру).
Якщо полуниця має листя, кінці яких бурого кольору, то це явна ознака нестачі калію і її потрібно компенсовувати. Калієва селітра, деревна зола, хлористий калій, сульфат калію відмінно підходять для цього. Фосфорні та калійні добрива вносять під кущі ягоди навесні.

Органічні добрива.

Гній — це суміш підстилки зі стійла свійських тварин з їх послідом. Застосовують його в якості добрив тільки в перепрілому вигляді, так як у свіжому гної міститься дуже багато живого насіння бур'янів, яке готове прорости на удобреному грунті.

Перегній — це гній, який повністю розклався та перетворився на темну пухку масу. Саме перегній — найкраще добриво для будь-яких культурних рослин, яке найлегше рослинами засвоюється. 

Курячий послід - це багате джерело азоту. Для підживлення полуниці робиться слабкий розчин курячого посліду (пропорції 1(послід) : 20 (вода)). Також можна зробити зброжений послід: змішати з водою у пропорції 1:1 та залишити бродити тиждень-два. Після чого використовувати півлітри розчину на відро води. Отриманий розчин підливають в канавки між кущів.

Біоактивчисте натуральне органічне добриво, отримане поєднанням ставкового мулу та курячого посліду. Містить ідеальну збалансованість мікро- та макроелементів (які доведені до такого стану, що дуже легко та швидко засвоюються рослинами). Його потрібно розчинити у воді та полити між рядами в пропорції 1:3 (30 л біоактиву на 100 л води)