Формування крони дерева
У сучасних інтенсивних садах широко використовують різні типи крон. Умовно їх поділяють на дві групи: вільно-рослі, або природні, та штучні. Із вільнорослих типів крон садівникам-любителям найдоступнішою, простішою, зручнішою є розріджено-ярусна і чашоподібна крона.
Розріджено-ярусна крона
Цей тип крони застосовують при формуванні крони у яблуні, груші, сливи, черешні, вишні та абрикоса. При її формуванні створюється міцна крона, добре освітлене дерево. Основні (скелетні) гілки розміщуються ярусно (ніби поверхами), що сприяє довговічності, гарному росту та високій врожайності плодових дерев.
Перший рік
Однорічний саджанець, незалежно чи Ви садили в восени чи весною, на весні ( і тільки на весні !) вкорочують до початку розпускання бруньок на висоті 70-80 см від поверхні землі.
Зріз потрібно зробити над добре розвиненою брунькою дуже гострим ножем або гострим секатором.
Пам’ятайте! Тупий інструмент трощить деревину і тріщини можуть стати місцем розвитку різних хвороб саджанця. Зріз замажте садовим варом, фарбою на рослинній олії , густим водним розчином глини бажано з коров’яком , або водоемульсійною фарбою для внутрішніх робіт
У зоні штамбу (відстань на стовбурі саджанця на висоті 30-40 см від землі) у яблуні та грушки вирізають всі гілки на кільце. У кісточкових ( вишні, черешні, персика, абрикоса) у зоні штамбу гілочки вкорочують до 1 см. Бруньки, що на початку вегетації проросли на штамбі, ошморгують, а листки які проросли у зоні штамбу обривають.
УВАГА!!! У перший рік усі квіти на саджанці необхідно обережно обірвати! Цвіт та перший плід забирають у деревця усі життєві сили. Дайте можливість дереву прижитися на новому місці, окріпнути і дерево щедро віддячить Вам за Ваше терпіння у наступних роках здоровим виглядом, гарними смачними плодами та щедрим врожаєм.
Другий рік
З залишених у верхній частині 6-8 бруньок за літо повинно виростає 4-5 добре розвинених бокових пагонів і центральний провідник. При обрізці залишаємо 2—4 пагони для закладання першого ярусу скелетних гілок Якщо кути розходження між пагонами становлять 90°, залиште три, інші виріжте на кільце. Вибрані для скелетних гілок пагони укоротіть на третину або чверть їх довжини .
Якщо у дворічних саджанців виростають пагони довжиною 40—60 см, у них виріжте недозрілу деревину, а центральний провідник зріжте так, щоб він був на 20—25 см вище верхівок скелетних (бічних) гілок. Скелетні гілки повинні відходити від стовбура під кутом 45—55°.
Відстань між ярусами у сильнорослих дерев 60— 80 см, середньорослих — 50—70 см. У першому ярусі скелетні гілки розміщують через 10—20 см, у другому — через 20—40 см. Щоб зменшити затінення центральної частини крони, скелетні гілки другого порядку закладають (і не більше двох) тільки на гілках нижнього ярусу на відстані 40—50 см від стовбура і одна від одної. На скелетних і на пів-скелетних гілках, а також на стовбурі формують обростаючі плодові гілочки з відстанню 12—15 см.
Третій рік
Весною 3-го року продовжують формування крони. При цьому вирізують на кільце конкуренти центрального провідника і пагонів подовження скелетних гілок, а також видаляють буйнорослі гілочки, спрямовані в середину крони, і ті, що ростуть під гострим кутом до стовбура. Невеликі бокові гілочки на центральному провіднику і скелетних гілках не вкорочуйте . Для переведення сильнорослого пагона в плодову обростаючу гілочку його укоротіть до 40 см, а пагони такої довжини можна не вкорочувати. Сорти з сильним гілкуванням вкорочуйте менше, з слабким — більше.
Значну частину гілок, пагони-конкуренти скелетних гілок і центрального провідника, а також вовчки, що виросли на внутрішньому боці скелетних гілок, виріжте на кільце. Якщо конкурент росте краще від провідника, слід вирізати провідник. Усі місця зрізу більше 1 см. необхідно обробити садовим варом , або його замінниками.
Висота дерева на сильнорослих підщепах не повинна перевищувати 4 м, на середньорослих і на низькорослих підщепах 2,5-3 м. Якщо дерево продовжує інтенсивно рости потрібно центральний провідник обрізати до бокової гілки 2—3 річного віку яка росте у бік під кутом 45 градусів.