Жовтень

Приберіть ділянку від побутового сміття. Всі рослинні залишки й бур'яни закопайте, сухі спаліть. На деревах обріжте сухі, хворі обламані гілки, в очистіть штамби і скелетні гілки від відмерлої кори, зніміть муміфіковані плоди.

Друга половина жовтня найкращий час для садіння та пересаджування паростків малини, що виросла не на своєму місці. Перед садінням, якщо земля досить суха, бажано коріння вмочити у земляну бовтанку. Малину садять не глибоко! Садіть так як вона росла, до кореневої шийки. У висадженій малини стебло обов’язково обрізають при самій землі, якщо трава на ділянці висока залишіть 10-15 см стебла щоб малинка не «загубилася».

Внесіть добрива та розпушить ґрунт коло дерев. Це може бути просте розпушування плоскорізом, або неглибоке перекопування з оборотом пласта землі. Ближче до стовбура землю зрушують не глибоко (3-5 см), а що далі трохи глибше. Грудки землі краще не розбивати для поліпшення притоку повітря, ліпшому зволоженню землі, затримці снігу  сприяє та значному знищенню шкідників та збудників хвороб. Підживіть дерева без азотними ( калійними) добривами, та присипте злегка пухкою землею.

На місце загиблого дерева висадіть новий саджанець. Відступіть від пня хоч на 1 метер. Краще чергувати культури - замість зерняткових культур (яблуні, груші, айви, горобини) садять кісточкові культури (вишню, черешню, сливу, аличу, абрикос, персик) або ягідники, і навпаки.

Зауважте, яке дерево у Вашому саду першим скинуло листя. Першим  жовтіє та скидає листя то дерево якому не вистачає поживних речовин у ґрунті та вологи у серпні-вересні. Якщо сад добре доглянутий, то листя навіть ранніх сортів тримається дуже довго, аж до приморозків. Наявність листя ознака того, що всі органи дерева добре функціонують, коріння ще росте, дерево дозріває і готується до  тривалого зимового спокою.

У нижній частині дерев, на підщепі при землі, вирізають секатором, усі «дикі»  паростки. Обрізайте чим ближче до стовбура. Якщо паросток  виріс поруч з під землі, обов’язково відгорніть землю та виріжте пагін чим ближче до стовбура чи коріння, інакше спровокуєте необмежений ріст «диких» пагонів у майбутньому.

Зараз найкраща пора для висаджування нових кущів смородини та порічки. У старих кущів смородини та порічки вирізають слабкі гілки, ушкоджені хворобами, обламані,  ті що лежать на землі, та ті що мають понад 5 років, бо ягід на них буде дуже мало, а споживають поживних речовин дуже багато. Якщо є потреба кущ проріджують. На весні все це зробити буде набагато важче, бо ці рослини прокидаються весною дуже рано, а часу весною завжди обмаль.
Під кущі що плодоносять, дають органічні та мінеральні (без азотні!) добрива.
Особливо зайнятим, попіл з під шашликів підкиньте під кущ!
Закладіть бадилля і опале листя в компост, попередньо обробивши їх розчином сечовини.

Після перших же заморозків проведіть обприскування крони та стовбурів дерев яблуні та груші 5-процентним розчином сечовини (з розрахунку 50 г на 1 л води). В кінці місяця проведіть обприскування кісточкових дерев 3-процентним розчином бордоської рідини (30 г бордоської суміші на 1 л води) проти кокомікоза і моніліозу у вишні та черешні, проти клястеро-споріоза і моніліозу у абрикоса, персика та сливи.

Якщо стовбури молодих дерев  у Вашому  зимою саду об’їдають  зайці, та інші гризуни, молоді дерева обв’язують металевою сіткою з дрібними вічками, гілками ялинки чи  сосни (голками до низу!), листям кукурудзи, смужками укривного матеріалу, старими панчохами… Якщо обв’язуєте руберойдом  під низ обов’язково підкладіть цупкий папір! Під руберойдом та під політеленовою плівкою дерево можуть запріти. Краще обмотати сентетичною сіткою  яку використовують будівельники при оздоблені будинків пінопластом. Чим би Ви не обмотували стовбури, пам’ятайте, що нижню частину сітки, чи іншого матеріалу слід присипати землею (5 см), а потім навколо добре притоптати. При випаданні снігу бажано низ стовбура прикинути снігом та щільно притоптати.

 Реклама: відеооператор на весілля львів