Грудень

На стовбурах дерев,  на товстих гілках, у тріщинах під відсталою корою зимують гусениці яблуневої плодожерки, яблуневої  склівки, багато інших шкідників. Більшу частину  таких шкідників можна знищити зачистивши стовбур дерева від старої, відмерлої кори спеціальними металевими скребками, тупою сапою, дротяною щіткою. Особливо ретельно зачищають розвилки біля основ скелетних гілок . Зчищену кору збирають на попередньо підстелений брезент і  обов’язково спалюють.  Побіліть одразу стовбури дерев розчином глини + коров’як + трохи гашеного вапна щоб було гарніше.

У грудні заготуйте живці, призначені для весняного щеплення. Вони повинні бути з однорічних пагонів добре здерев’янілими, здоровими, у діаметрі не менше 0,5 см., з 3-5 бруньками. Живці потрібно зберігати при температурі коло 0 градусів, холодному погребі, підвалі, зв’язаними в горстки. Обов’язково зачепіть етикетку з назвою сорту. Присипте вологим піском  бо шаром землі що б зберегти від пересихання.   

Не забувайте! На підвіконнику можна  усю зиму вирощувати петрушку, цибулю, кріп, селеру. Виберіть товстіші корінці петрушки і селери  і засипте зволоженою  землею. Можна викласти коріння  у глибоку тарілку , миску піднос, наливши трохи води. Насіння кропу сійте у звичайний горщик для квітів з землею, але наберіться трохи терпіння , тому що перші паростки з’являються лише через 2-3 тижні.

 У саду та на городі від перепаду  температур потерпають насадження суниці,  які не вкриті снігом. Прикрийте їх перегноєм, січкою соломи, сухою травою або сухим листям з лісу. Це не тільки збереже рослини, але буде чудовим добривом в подальшому. Свіжа  соснова стружка дуже підвищує кислотність ґрунту, краще дати їй  перепріти у компостній ямі. Не рідко у стружці ховаються від морозів миші, мокра стружка може стати причиною промерзання рослин, це слід враховувати. Якщо використовувати стружку краще брати стружку  не хвойних порід дерев і накривати зверху плівкою присипаючи  краї шаром землі, щоб не зірвав вітер.

У лютому саме той час, коли найкраще садити і пересаджувати великі дерева і багаторічні рослини.

Збирайте  попіл, це надзвичайно цінне добриво, що містить практично всі  поживні речовини та мікроелементи, необхідні для садових і городніх рослин. Підживлення попелом потрібно проводити на протязі усього року, а особливо це актуально і цінне у період плодоношення, бо попіл дуже , багатий калієм, який надає плодам міцність, і здатність довго зберігатися. Завдяки тому що попіл не містить азоту це добриво корисне після збору врожаю фруктів, щоб дерева змогли набратися сили, молоді пагони мали можливість дозріти і підготуватися до зимових морозів.

Ще одна чудова властивість дерев’яного попелу. Попіл зменшує кислотність ґрунту.  Зберігайте попіл в закритих від дощу і снігу місцях, щоб з нього не вимивалися корисні мікроелементи. Попіл вносять навесні 100-200 г. на квадратний метр, попередньо змішавши перегноєм, або гноєм.

Огляньте дерева у Вашому саду. Знімайте та спалюйте гнізда та яйцекладки шкідників,які зимують на гілочках.

В кінці місяця можна почати пригинати  та прив’язувати гілки молодих дерев до більш горизонтального положення.  На таких гілках утворюється більше зав’язі, вони краще 

Реклама: екскурсії у Львові замовляйте на http://openway.com.ua/lviv/