Листопад

Виконують різні господарські роботи: ремонтують парники, теплиці, налагоджують господарський інструмент.

Побіліть стовбур дерева.  Це робіться не для краси. У такий спосіб ви врятуєте кору дерев від перегріву в морозні  сонячні дні, та поможе запобігти сонячним опікам  узимку та з’яві морозобоїн.  Захистити їх можна, сметанно-подібна суміш глини,вапна  з коров'яком. Добре зарекомендувала себе і побілка (2,5 кг вапна і 0,5 кг мідного купоросу на 10л води).

Перевірте, чи добре замульчувані ягідні чагарники. Підсипте щедро у кущ  смородини, аґрусу  поживну землю, або добре вистояним перегноєм та пухкою землею.

Тирса не хвойних порід без кори може використовуватися у мульчуванні. Соснова тирса дуже підкислює ґрунт. Застосовувати для мульчування на ділянці солому, стружку, тирсу на зиму не рекомендується - вони привертають мишей.

Компостну купу накривають старою поліетиленовою плівкою, толем або руберойдом і присипають землею.

Старі гілки при налипанні великої кількості снігу, можуть зламатися. Поставте під них підпори, зміцніть їх стяжка зв'язана одну з однією.

Утеплювати кущі ожини, винограду, троянди потрібно НЕ раніше, ніж мінусова температура в 8-10 градусів стане стабільною.

Зайців відлякує запах каніфольного лаку, яким покривають штамби та ніжні гілки дерев. 80 г каніфолі потрібно розчинати в 100 г етилового спирту. Відлякує зайців також і така суміш. По одній частині глини і коров'яку, 100 г дігтярного мила, 2 столові ложки меленого чорного перцю і 50 г столярного клею на 1 відро води, сумішшю обмазують стовбури дерев.

Перед настанням зими необхідно змазати всі замки машинним маслом або спеціальними засобами, наприклад WD-40. Особливо це стосується навісних замків, які зимують на вулиці. У такий спосіб ви уникнете незручностей з їхнім відкриттям у зимовий або весняний час. Тож варто змазати і всі петлі хвірток і воріт, які є на вашій ділянці, щоб вони краще відкривалися.

Інструменти, поливну техніку готують до наступний сезону. З діжки виливають дощову воду и перекидають догори дном.

Якщо на плодоносних деревах багато мохів та лишайників, то варто провести обприскування 5% розчином залізного купоросу (50г на 1 л / води).

Малину, аґрус і смородину в разі їх зараження іржею або антракнозом, варто обприскати однопроцентним розчином бордоської рідини (10 г мідного купоросу і свіже гашеного вапна на 1 л / в). Можна провести обприскування і залізним купоросом (40-50 г на 1 л / в).

Пагони малини двох сусідніх кущів обережно нахиляють один до одного і зв'язують шпагатом і при цьому пригинають до землі. Це робиться в цілях збереження малини від підмерзання. Якщо ви вирішили пригнути кущі в одну сторону, то потрібно вершини пагонів одного куща прив'язати до основи пагонів іншого.

Закладають приманки для мишей та щурів.
Рецепти приманок для гризунів: 1 кг зерна і 5 г крисіда (або 10 г карбофосу); рівні частини борошна, цукрового піску і алебастру або цементу; 1 частина м'якоті чорного хліба і 1 частина алебастру. Для запаху і більшої привабливості в приманки додають трохи рослинного олії.


Плоди калини заготовлюють в суху погоду після перших осінніх заморозків. Вони соковиті, мають своєрідний аромат, але досить гіркі. Після проморожування гіркота  слабшає. Збирати калину можна з китицями і без кистей, але обов'язково з плодоніжками, такі плоди краще зберігаються. А сушити на повітрі під навісом, на горищах, підвішуючи грона ягід в пучках. Кисті можна розвісити на балконі або веранді, захистивши їх від птахів тканиною або папером. Хороша також сушка в печах при температурі 60-80 ° С. Сушать цілі кисті, а потім відокремлюють плоди. Калину не обов'язково сушити, вона прекрасно зберігається до весни прямо на холоді.

Плоди калини містять різні цукри (до 30%), дубильні і деякі пектинові речовини, велику кількість вітаміну С, каротину, антоціанів, органічних кислот, у тому числі валеріанова і ізовалеріанової, що надають заспокійливу дію. Вони посилюють скорочення серця і збільшують діурез. Настій з сухих ягід, свіжі ягоди і сік з них застосовують при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, неврозах, дистонії за кардіальним типом, поліпозі кишечника і шлунку, гіпертонічній хворобі, атеросклерозі й спазмах судин. Вважається, що систематичне вживання плодів калини покращує самопочуття хворих на злоякісні пухлини органів травлення. Настій плодів калини п'ють проти фурункулів, карбункулів, екземи, різних висипів на шкірі, як вітамінний загальнозміцнюючий, потогінний, легкий сечогінний і послаблюючий засіб. У дерматології й косметиці свіжий сік калини застосовують проти вугрів, висипів, пігментних плям на обличчі, для лікування ран і т. д.


У листопаді готуємо до зими троянди в саду. Підрізаємо верхні пагони і прибираємо опале листя, оскільки вони можуть бути уражене хворобами. Коли температура повітря знизиться до 5°C, огортаєте кущі рогожею або мішковиною, біля основи кущів насипаємо 20 - 30-сантиметровий шар землі.

При перекопуванні ґрунту на садовій ділянці краще використовувати не лопату, а вила - в цьому випадку менше ушкоджуються поверхневі корені, особливо у ягідних чагарників.

Ґрунт у малини зазвичай не перекопують протягом усього року, в тому числі і восени, - її лише злегка розпушують і мульчують (засипають сухим торфом, гноєм). Те ж саме робимо коло обліпихи.

Реклама: Активний відпочинок у Львові та Карпатах 

Купити картини Львів вернісаж - великий вибір, гарні ціни