Сумах (оцтове дерево)
Сумах широко використовується в ландшафтному дизайні. Добре росте в мегаполісах, не боїться загазованості, тому його сміливо можна садити вздовж автомобільних трас. Любить освітлені ділянки без протягів і добре дренований ґрунт. Може рости на бідних землях, серед кам’янистих розсипів. Не боїться морозів, легко витримує засуху (особливо привабливе осінню)
Сумах – гарний медонос, красиві шишкуваті плоди приваблюють птахів. Сумах використовується у виноробстві, народній медицині. Індіанці здавна використовували витяжку з його плодів як харчову приправу, що нагадує за смаком оцет, тому й називають оцтовим деревом. Оболонка плодів, що містить винну кислоту, – оригінальна приправа до м’яса.
В оболонці плодів міститься також віск – сировина для особливо цінного лаку. Міцна різнобарвна деревина сумаха (від жовтого до оранжево-червоного) йде на виготовлення декоративних виробів.
Це рослина дуже невибаглива, зимостійка, світлолюбна (але може витримувати напівтінь), добре переносить посуху, не вибагливий до ґрунту – може рости на сухих, кам’янистих та засолених ґрунтах, стійка до забруднення повітря; не пошкоджується шкідниками і хворобами.
Дуже швидкоростуча рослина – активно розмножується кореневими відростками, іноді агресивно поширюючись на досить значні відстані від материнського дерева. Легко переносить обрізку, завдяки якій можна сформувати у дерева компактну форму. Використовується в садовій культурі з 1600 року; успішно застосовується в міському озелененні, дозволяючи створювати виразні контрастні композиції, особливо на тлі темнохвойних рослин; в озелененні промислових територій; на кам'янистих гірках.