Шкідники на листях та плодах дерев

Шкідники на листях дерев

Листками плодових дерев живляться різні шкідники. Кожен шкідник під час живлення спричиняє властиві йому пошкодження, тому по типу пошкоджень досить легко  самостійно визначити шкідника і застосовувати відповідні заходи боротьби.

Наведемо характерні типи пошкоджень листків

1. Об’їдання листків часткове або повне без обплутування їх павутиною — це пошкодження звичайно спричиняють дорослі гусениці непарного та кільчастого шовкопрядів, золотогуза, білана жилкуватого, п’ядуна-обдирала, зимового п’ядуна чи жуки травневого хруща під час додаткового живлення.

2. Листки, об’їдені повністю або частково та обплутані павутиною, внаслідок чого утворилися гнізда,— так пошкоджують листки гусениці яблуневої молі, брунькової, смородинової та інших листокруток, грушевого пильщика-ткача.

3. Окремі листки, скручені в трубочку й обплутані павутиною,— це пошкодження розанової та інших листокруток.

4. Усередині листка (у м’якуші) проїдені ходи або виїдені порожнини, але шкіра листка не пошкоджена — пошкодження- «міни» молодих гусениць яблуневої, нижньо- чи верхньосторон- ньої мінуючих молей.

5. Листки скелетовані, тобто в них з’їдено м’якуш, а всі жилки лишились не пошкодженими, обплутані павутиною — пошкодження і зимові гнізда молодих гусениць білана жилкуватого й золотогуза.

6. Листки скелетовані, зверху не обплутані павутиною — пошкодження вишневим слизовим пильщиком.

7. Всередині черешка поточено хід, пошкоджені листки осипаються — пошкодження личинками букарки.

8. Листки закручені або з галоподібними здуттями і, якщо на листках живляться невеликі зеленуваті комахи, то це пошкодження попелиці. На листках груші червоні гали, утворюються від живлення грушевого галового кліщика.

9. На листках крапельки або кульки липкої солодкуватої рідини — пошкодження грушевою або яблуневою листоблішкою (медяниці).

10. Край листка яблуні закручений і потовщений, має червоний колір — пошкодження яблуневою галицею.

11. Листки жовтіють або буріють і частково осипаються — на них маленькі зеленувато-червоні або червоні восьминогі кліщі.

 

Шкідники, що пошкоджують плоди

Плодами в саду живляться   різноманітні гусениці. При цьому кожний вид комах спричиняє властиві йому пошкодження плодів.

Наводимо характеристику цих пошкоджень:

1. У плодах яблуні і груші прогризені ходи (червоточини) до насінної камери, насіння виїдене, всередині шістнадцятинога личинка. Якщо в ходах є екскременти,— це пошкодження гусениць яблуневої плодожерки, а якщо в плодах груші ходи вільні від екскрементів — пошкодження грушевої плодожерки.

2. У плодах сливи навколо кісточки виїдені ходи і порожнини наповнені екскрементами. У м’якуші плоду живиться рожева гусениця — це пошкодження і гусениця сливової плодожерки.

3. У серпні масово осипаються недостиглі плоди типу угорок та інших дрібноплідних сортів сливи. Усередині кісточки плоду біла товста безнога серпоподібно зігнута личинка — це пошкодження і личинка сливової товстоніжки.

4. Через 5...20 днів після закінчення цвітіння на яблуні і груші можна виявити зав’язь плодів, у яких вигризено неправильні ходи, заповнені мокрими екскрементами, насінна камера виїдена. Всередині плоду живиться двадцятинога личинка. Така личинка і свіжо пошкоджена зав’язь мають запах клопа, на яблуні — це пошкодження і личинки яблуневого плодового пильщика, а на груші — грушевого.

5. М’якуш стиглих плодів вишні та черешні пом’якшений, загниває, інколи у пошкоджених плодах є отвори. У м’якуші плоду живиться жовтувато-біла безнога личинка — це пошкодження і личинка вишневої мухи.

6. У шкірці і м’якуші зав’язі та плодів вигризені невеликі воронкоподібні заглиблення — уколи. Личинок у плодах немає, а якщо личинка у м’якуші плоду є, то він у місці живлення її загниває. Це пошкодження казарки. Якщо у м’якуші плодів черешні, вишні воронкоподібне заглиблення доходить до самої кісточки і всередині її живиться жовто-біла безнога дугоподібна личинка — пошкодження і личинка вишневого довгоносика.

7. У місцях дотику плодів до листків погризена шкірка плоду. Пошкодження неправильної форми глибиною близько 1 мм. Листок прикріплений до плоду павутиною — це пошкодження листокруток.

8. Зав’язь плодів об’їдена наполовину або майже повністю, пошкодження сягає до насінної камери — пошкодження травневого хруща.

9. На плодах яблуні невеликі червоні плями, посередині яких невеличкі — до 1...2 мм у діаметрі щитки. Це пошкодження каліфорнійської щитівки.

Для того щоб плоди на ваших деревах були гарними і не ушкодженими своєчасно використовуйте усі агротехнічні засоби у боротьбі з шкідниками. Тут дуже важливо ВЧАСНО засовувати інсектициди. Використовуйте ловильні пояси. Це безпечно та ефективно!