Хвороби дерев та боротьба з ними

Парша

Дуже поширена хвороба. Найчастіше уражаються груша та яблуня. Збудник хвороби – гриб.  Волога весна, рясні дощі, роси, літні тумани, надмірна вологість і тепло, холодна ніч і теплий день - це ідеальні умови для розвитку та поширення хвороби. Хвороба уражує листя, плоди, пагони. У наслідок  ураження на листках і плодах з’являються спочатку темно-оливкові , потім чорні плями. Цікаво, що на листках  яблуні  утворюються як правило, з верхньої , на груші з нижньої сторони листка. Сильно уражене листя передчасно опадає, заражені плоди деформуються,  розтріскуються.

Спори гриба дозрівають у квітні – червні і розносяться під час дощу вітром по саду і заражують листя та плоди Ваших дерев. Спори гриба попадаючи на дерева, при наявності вологи швидко проростають, утворюють грибницю, яка активно проникає в листя  та плоди.

Зимує збудник хвороби на опалому листі, на уражених пагонах , в яких гриб перезимовує у вигляді грибниці.

Заходи боротьби з паршею

Восени збирають, прибирають опале листя , виносять за межі саду, закопують, складають у компостні  ями, спалюють.

Пізно восени, або рано навесні обкопують дерева.

Проріджують крону дерев, не допускаючи її загущення  зайвими гілками. Очищують сад від  зайвих та захаращених дерев для поліпшення циркуляції  свіжого повітря.

Обрізувати та спалити  уражені  паршею і засохлих гілок в восени, а весною це потрібно зробити до набубнявіння бруньок.

Використовують розчинами різних фунгіцидів

Пізно восени або рано на весні  до розпускання бруньок , обприскати опале листя, грунт навколо дерев 7% розчином сечовини (700 грам на 10 л води), або 10% - розчином хлористого калію (1 кг на 10 води), або обприскують 3-% ним нитрофеном, що сприяє загибелі збудника, прискорює перегнивання  листя,  чим  значно зменшує  чисельну кількість збудника хвороби. Обприскування необхідно провести до дощу, АЛЕ НЕ ПІСЛЯ.

Через 12 -14 днів після цвітіння дерева можна поприскувати ) 5% - ною сечовиною, до якої  додають 0,5% калійної солі ( 50 г + 50 г на 10 л води).

До розпускання бруньок яблуні, груші, айви ефективно використовувати розчин  мідного купоросу (100 г 10 л води) , а бо 3 % розчином бордоською сумішшю (голубий оприск) . 

Ефективним є використання розчином хлор - окису міді ( 0,3% -на суспензія)

Використовують готові сучасні препарати фунгіциди: хорус,топаз, скор, флінт…

При значному уражені дерев оприскуваня  проводять  у декілька етаппів. 1-й етап – на початку розпускання бруньок, 2-й під час відокремлення бутонів, 3-й після закінчення цвітіння, 4-й через 10 -12 днів після закінчення цвітіння, п'ятий — через 20... 25 днів після попереднього, об’єднавши одночасно з першою обробкою проти яблуневої плодожерки.